Od začátku roku skončilo s podnikáním 6 % živnostnic a 5 % živnostníků
Podle průzkumu Podnikatelské platformy Helas, jejíž součástí je Ocenění Českých Podnikatelek, však vidí většina žen budoucnost svého podnikání pozitivně. Během prvních čtyř měsíců tohoto roku ukončilo nebo přerušilo podnikání téměř 22 tisíc žen a přes 35 tisíc mužů. S podnikáním tak skončilo 6 % aktivních živnostnic a 5 % aktivních živnostníků. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
„Ženy tvoří přibližně 36 % všech živnostníků a podnikatelů. V řadě oborů však podniká podobný počet mužů i žen a v některých oborech naopak převládají ženy. Ženy jsou přitom o něco více zastoupeny právě v oborech, kterých se dotkla jarní opatření proti šíření nového typu koronaviru,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF s tím, že to může být jedním z důvodů, proč mezi ženami přerušilo nebo ukončilo svoji živnost o něco více aktivních podnikatelů než mezi muži.
Mezi hlavními obory jsou ženy nejčastěji zastoupeny ve zdravotní a sociální péči, kde tvoří 70 % všech podnikatelů. Následuje vzdělávání s 66 % a prodej nemovitostí s 57 %. Například v diskutovaném ubytování a stravování tvoří ženy 43 % všech podnikatelů s tím, že v ubytování, které bylo zasaženo plošněji, tvoří ženy 59 % živnostníků a ve stravování 41 %. Ženy tvoří většinu i u některých dalších profesí, které musely zcela přerušit svoji činnost, například mezi kadeřníky jich je 93 %, u činností pro osobní pohodu 74 % a mezi provozovateli cestovních kanceláří a agentur 66 %.
Ženy přesto většinou vidí budoucnost svého podnikání optimisticky
„Ženy podnikatelky, to však nejsou pouze masérky, kadeřnice či hoteliérky. Hodně žen podniká v obchodu či ve výrobě a najdeme je i v řadě typicky mužských profesích. Je ale pravda, že v těchto profesích častěji řídí své firmy a nepodnikají coby živnostnice,“ říká Helena Kohoutová, zakladatelka Ocenění Českých Podnikatelek a Podnikatelské platformy Helas, která propojuje inspirativní ženy-podnikatelky a širokou komunitu podnikatelů v rámci celé České republiky. Helena Kohoutová provedla mezi ženami podnikatelkami průzkum, který se věnoval právě dopadům současné situace na jejich podnikání a také tomu, jak vidí budoucnost svého podnikání.
„Z našeho průzkumu vyplynulo, že ačkoli pro ně uplynulé dva měsíce byly často nejnáročnějším obdobím jejich podnikání, svoji budoucnost vidí často pozitivně. Většina žen však zároveň dodává, že bude velmi záležet na tom, jak se bude v tomto roce vyvíjet epidemiologická situace a případná omezení podnikání,“ říká Helena Kohoutová.
Průzkum dále ukázal, že podnikatelky se často potýkaly především s nuceným uzavřením provozů nebo s výrazným propadem tržeb. Ne vždy také bylo podle nich jasné, jak zavést pravidla Ministerstva zdravotnictví do praxe, aby dávala smysl a byly splněny veškeré formality. Co se týče záchranných programů pro firmy, některé ženy je využily, ale většina spoléhá při záchraně svého byznysu sama na sebe. „Ženy jsou nejen v podnikání zvyklé řešit najednou celou řadu krizových situací a spoléhat přitom samy na sebe. Samozřejmě, že některé firmy vedené ženami některé z vládních programů využily, ale řada z nich spoléhá na své zdroje. Vysoké procento podnikatelek také bohužel nebylo schopno čerpat z „Covid“ programů, byť byl jejich byznys zcela paralyzován.,“ říká Helena Kohoutová.
Průzkum se dotkl také problémů, které ženám způsobila domácí výuka. Podle Heleny Kohoutové se s tím ale vypořádaly celkem dobře. „Pro ty ženy, které mají školou povinné děti, to bylo velmi stresující období. Přesto z odpovědí vyplynulo, že většinou domácí výuku zvládaly díky technickým vymoženostem dobře. Některé ji dokonce uvítaly, protože podle nich otestovala kvalitu kantorů nebo pomohla dětem rozvíjet své silné stránky,“ uzavírá Helena Kohoutová.