CRIF: Za první čtyři měsíce přerušila nebo ukončila podnikání téměř desetina provozovatelů sportovních zařízení
Polovina přestala podnikat ještě před krizí, druhá polovina během krize. Během prvních čtyř měsíců letošního roku začalo podnikat necelých 20 tisíc lidí. Zároveň své podnikání přerušilo téměř 46 tisíc živnostníků a dalších 11,5 tisíce jich svoje podnikatelská oprávnění přímo zrušilo. S podnikáním tak alespoň na čas přestalo 5,5 % aktivních živnostníků. Dvě třetiny z nich přerušili nebo ukončili svoji činnost před začátkem krize, třetina potom v posledních dvou měsících. Například mezi provozovateli sportovních, zábavních a rekreačních činností ale podnikání přerušila nebo ukončila téměř desetina aktivních živnostníků, z toho polovina během krize. Vyplývá to z dat portálu www.informaceofirmach.cz a analýzy společnosti CRIF.
Více než jiné obory byly současnou krizí zasaženy také lázně, provozovatelé masáží a solárií, mezi nimiž do konce dubna přerušilo nebo ukončilo svoji činnost 8,6 % aktivních živnostníků. Podobně na tom jsou provozovatelé cestovních kanceláří, u nichž z trhu zmizelo 8,5 % živnostníků. Dále třeba provozovatelé hotelů a penzionů (-7,4 %) či kadeřnice, kadeřníci a kosmetičky, mezi nimi ukončilo nebo přerušilo živnost 7,2 % aktivních živnostníků.
„V těchto oborech často podnikají malí živnostníci, kteří v březnu ze dne na den přišli o veškeré tržby. Zároveň zpočátku netušili, jestli dostanou od státu podporu, případně v jaké výši. V dubnu, kdy už bylo zřejmé, s jakou podporou mohou živnostníci počítat, se počet přerušených a ukončených živností výrazně snížil, a to i v porovnání s letošním únorem,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.
Většina živnostníků, kteří letos s podnikáním skončili nebo ho přerušili, tak ale učinila v lednu, kdy lidé tradičně přerušují svoji živnost ve větším počtu, případně v únoru. Ve většině oborů jde přibližně o dvě třetiny živnostníků. U živnostníků spojených s cestovními kancelářemi a agenturami nebo zmiňovanými sportovními činnostmi je to pouze polovina.
Nejvíce živnostníků přestalo podnikat na Vysočině, nejvíce nových začalo podnikat v Praze
V rámci celé České republiky ukončilo nebo přerušilo svoji živnost celkem 5,5 % aktivních podnikatelů. V rámci jednotlivých regionů se situace lišila spíše nepatrně. Zatímco na Vysočině za první čtyři měsíce roku přerušilo nebo ukončilo své podnikání 6,3 % aktivních živnostníků a v Ústeckém kraji 6,1 %, v Olomouckém a Pardubickém kraji šlo o 4,8 % a v Praze o 5 %.
V prvních čtyřech měsících roku zároveň začalo podnikat 19,5 tisíce živnostníků, což znamená, že noví živnostníci tvořili necelá 2 % aktivních živnostníků. Nejvyšší podíl měli noví živnostníci v Praze (2,3 %) a v Ústeckém kraji (2 %), nejnižší v Jihočeském kraji, Královéhradeckém kraji a na Vysočině, kde se na celkovém počtu aktivních živnostníků podíleli 1,5 %.
Počet aktivních živností jako celek se zatím v důsledku krize významně nezměnil
Přestože v některých oborech bylo možné zaznamenat v souvislosti s aktuální situací výraznější výkyvy, u živnostníků jako celku k velkým výkyvům nedošlo. Během prvních čtyř měsíců letošního roku začalo podnikat méně lidí než loni nebo předloni, ale zároveň se snížil počet těch, kteří s podnikáním skončili.
„Počet živnostníků, kteří přerušili svoji činnost, se meziročně zvýšil, ale k větší části přírůstku došlo už do první poloviny března, tedy před vyhlášením nouzového stavu. A například počet podnikatelů, kteří svoji činnost ukončili, byl v každém měsíci letošního roku nižší než v předchozích dvou letech. V sektoru fyzických osob podnikatelů jako celku se tedy zatím žádné významné změny neodehrály. Co se týče nejbližší budoucnosti, zde lze očekávat, že v souvislosti se zvýšením nezaměstnanosti vzroste počet lidí, kteří začnou podnikat. Zároveň se patrně zvýší počet podnikatelů, kteří svoji činnost ukončí,“ říká Věra Kameníčková.
Tabulka 1: Přerušené a ukončené živnosti za leden-duben 2020
Zdroj: CRIF
Tabulka 2: Meziměsíční změna v počtu ukončených a přerušených živnosti za leden-duben 2020
Zdroj: CRIF