CRIF: Od začátku roku do konce listopadu v Česku zbankrotovalo 638 firem, o 5 % více než loni
Praha 12. prosince 2024 – Od ledna do konce listopadu letošního roku v Česku zbankrotovalo 638 obchodních společností. Oproti stejnému období loni je to o 5 % více. Za jedenáct měsíců bylo podáno 1 007 insolvenčních návrhů, meziročně je to rovněž o 5 % více než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou pravidelně provádí společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
„V listopadu bylo podáno 122 insolvenčních návrhů, což je zatím nejvíce v letošním roce. V minulém roce počet návrhů meziročně za období od ledna do listopadu vzrostl o 2 %, letos to je již o 5 %. Lze tedy očekávat, že s rostoucím množstvím insolvenčních návrhů se bude zvyšovat i počet bankrotů firem. V letošním roce zatím připadlo na jeden měsíc 58 bankrotů obchodních společností a 92 insolvenčních návrhů, v obou případech jsou údaje oproti loňsku vyšší,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. „Objem firemních úvěrů je zhruba o 8 % vyšší a splácení úvěrů je lepší než před rokem. Letos dojde k obratu ve vývoji firemních bankrotů. Lze očekávat, že jejich počet bude koncem roku o 5 % vyšší než v roce předchozím, zatímco v letech 2022 a 2023 se meziročně o 6 % snižoval,“ dodává.
V listopadu zbankrotovalo 60 obchodních společností, o 6 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 122 insolvenčních návrhů, nejvíce v letošním roce.
Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo letos do konce listopadu vyhlášeno v Praze (299), v Jihomoravském (91) a v Moravskoslezském kraji (49). Roční míra bankrotů napříč kraji dosáhla 0,16 %, to znamená, že zbankrotovalo 16 z 10 000 aktivních subjektů. Nejvyšší byla míra bankrotu v Libereckém kraji, ve kterém připadlo na 10 000 aktivních firem 20 bankrotů, dále v Olomouckém, Jihomoravském a Karlovarském kraji (shodně 19), nejméně pak v Plzeňském kraji (8), na Vysočině a v Pardubickém kraji (shodně 9). Vývoj počtu firemních bankrotů byl v rámci jednotlivých krajů nevyrovnaný. Meziročně se počet bankrotů nejvíce zvýšil v Libereckém a Olomouckém kraji. V polovině krajů se počet bankrotů oproti loňsku snížil, nejvíce v Pardubickém kraji, v Moravskoslezském kraji a v kraji Vysočina.
V rámci odvětví bylo od ledna do konce listopadu nejvíce bankrotů vyhlášeno v obchodu (144), ve zpracovatelském průmyslu (100) a v odvětví nakládání s nemovitostmi (72). Nejvyšší počet bankrotů na 10 000 registrovaných firem vykázalo odvětví dopravy a skladování (22), dále kategorie ostatních činností (19), kam patří zejména poskytování osobních služeb, a zpracovatelský průmysl (18). Nejméně ohroženo bankrotem je dlouhodobě odvětví poskytující služby ve vzdělávání, ve zdravotnictví a v sociální oblasti (3 bankroty na 10 000 firem) a odvětví informačních a komunikačních činností (5).
Graf 1: Bankroty obchodních společností 2022–2024 (Zdroj: CRIF)
Graf 2: Bankroty obchodních společností v prvních 11 měsících roku (Zdroj: CRIF)