CRIF: Podíl bankrotů na zaniklých obchodních společnostech letos bude rekordně nízký
Bankrot je důvodem zániku pouze u 7 % společností. Během prvních 10 měsíců letošního roku přibylo v České republice 17,5 tisíce obchodních společností, když jich vzniklo 27 tisíc a necelých 9,5 tisíce jich naopak zaniklo. Ve stejné době bylo přitom vyhlášeno 657 firemních bankrotů. Pouze 7 % firem tak ukončilo svoji činnost z důvodu vyhlášení bankrotu, což je rekordně nízké číslo. Ve stejném období přibylo 11,5 tisíce fyzických osob podnikatelů: 50,5 tisíce jich s podnikáním začalo a 39 tisíc naopak podnikání ukončilo, z toho 14 % kvůli vyhlášení bankrotu. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF. Počet obchodních společností založených v prvních 10 měsících roku 2017 vzrostl meziročně o 20 % (o 4,5 tisíce), zatímco počet zaniklých firem se meziročně zvýšil o 38 % (o 2,5 tisíce).
Počet vzniklých fyzických osob podnikatelů se meziročně zvýšil o 2 %, počet zaniklých se naopak o 2 % snížil. Během prvních deseti měsíců roku nejrychleji zvýšil počet obchodních společností v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti a ubytování a stravování. Podobně fyzické osoby podnikatelé přibyly nejvíce v profesních, vědeckých a technických činnostech. Jejich počet se naopak v témže období snížil v odvětví obchod, ubytování a stravování a také v dopravě. Analýza společnosti CRIF se tentokrát zaměřila také na to, jak se na zánicích fyzických osob podnikatelů a obchodních společností podílejí bankroty. „Ukazuje se, že podíl bankrotů na zaniklých obchodních společnostech je rekordně nízký a do konce roku se již nezmění,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a dodává: „Mezi lety 2010 a 2014 se bankroty podílely na počtu zaniklých obchodních společností pětinou až čtvrtinou. Obrat nastal v roce 2015, během kterého se tento podíl snížil o více než 8 procentních bodů. Zatímco ještě v roce 2014 tvořily bankroty téměř 22 % všech zániků firem, v roce 2015 dosáhl tento podíl necelých 14 %.“ Za snižujícím se podílem bankrotů na zánicích obchodních společností stojí klesající počet bankrotů a rostoucí počet zaniklých obchodních společností. Ten je ovšem doprovázen i růstem počtu nových společností. Podíl bankrotů na zánicích fyzických osob podnikatelů činil 14 % a již delší dobu se nemění.
V říjnu pokračoval zájem o podnikání ve vysoce odborných odvětvích
V říjnu letošního roku vzniklo 2 726 nových obchodních společností a 975 jich zaniklo. Zároveň si zaregistrovalo oprávnění k podnikání 5 tisíc nových fyzických osob a přes 3 100 lidí toto oprávnění naopak zrušilo. V České republice tak v říjnu přibylo 1 751 obchodních společností a 1 800 fyzických osob podnikatelů. Počet nově založených obchodních společností se oproti září zvýšil o 476 a počet jejich zániků se potom zvýšil o 116. Počet nově zaregistrovaných fyzických osob podnikatelů stagnoval, zatímco počet zrušených registrací meziměsíčně vzrostl o více než 500.
V říjnu vzniklo nejvíce obchodních společností v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti (492), v odvětví obchodu (416) a nakládání s nemovitostmi (357). Nejvíce jich zaniklo v odvětvích obchod (325), nakládání s nemovitostmi (215) a profesní, vědecké a technické činnosti (106). Pokračoval tak trend z posledních měsíců, kdy roste zájem právě o posledně jmenované odvětví.
Také fyzické osoby v říjnu nejčastěji registrovaly podnikatelské oprávnění v odvětví profesních, vědecké a technické činnosti (749) a v obchodu (674). Následoval zpracovatelský průmysl, kde vzniklo 555 nových fyzických osob podnikatelů. Nejvíce fyzických osob zrušilo podnikatelské oprávnění v obchodu, následovalo stavebnictví a zpracovatelský průmysl.
Nejvíce obchodních společností vzniklo v říjnu opět v Praze (1 261), následoval Jihomoravský kraj (345) a Moravskoslezský kraj (201). „Spolu se Středočeským krajem se jedná o regiony, kde pravidelně vzniká nejvíce obchodních společností. Firemní podnikání se z mnoha důvodů, např. lepší infrastruktury, soustředí do větších měst a jejich okolí. Pro obchodní společnosti jsou tudíž dlouhodobě atraktivními městy Praha, Brno a Ostrava,“ vysvětluje Věra Kameníčková. Nejvíce zániků obchodních společností zaznamenala Praha (486), Jihomoravský kraj (110) a Plzeňský kraj (62).
Fyzické osoby začínaly v říjnu nejčastěji podnikat opět v Praze (855 FOP), ve Středočeském kraji (628 FOP) a v Moravskoslezském kraji (519 FOP). Nejvíce jich potom své podnikání ukončilo ve Středočeském kraji, Jihomoravském kraji a Moravskoslezském kraji.