CRIF: V únoru v České republice zbankrotovalo 511 podnikatelů, o 2 % méně než v lednu

21. 3. 2025 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Praha, 21. března 2025 – V únoru bylo v České republice vyhlášeno 511 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Meziměsíčně je to o 9 méně, což je pokles pouze o 2 %. Zároveň bylo podáno 536 návrhů na bankrot, o 11 % více než v lednu. Z dlouhodobého hlediska v poměru k počtu aktivních subjektů bankrotuje nejvíce podnikatelů v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Stejně jako v lednu, byl i v únoru počet bankrotů vyšší než průměrný počet bankrotů podnikatelů za měsíc v loňském roce. Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 5 436 bankrotů fyzických osob podnikatelů, což je o 5 % více než v přechozím období. Ve stejném období meziročně vzrostl počet návrhů na bankrot o 7 % na 5 893. Počet bankrotů podnikatelů se zvyšuje již třetí měsíc po sobě. Obnovil se růst podílu nevýkonných úvěrů na objemu podnikatelských úvěrů. Jejich vklady stále převyšují úvěry, ty však rostou podstatně rychleji než vklady,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v únoru vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (72), dále ve Středočeském kraji (63) a v Praze (50). Nejméně jich bylo vyhlášeno v kraji Vysočina (17) a v Karlovarském kraji (21). V období od března 2024 do února 2025 bylo nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (764) a ve Středočeském kraji (625), nejméně v Karlovarském kraji (177) a v kraji Vysočina (196). Meziročně se počet bankrotů nejrychleji zvedl v Olomouckém, ve Středočeském kraji a v Královéhradeckém kraji. V Ústeckém kraji a v Karlovarském kraji, ve kterých jsou podnikatelé bankroty dlouhodobě značně ohroženi, počet bankrotů meziročně klesl.

Za posledních 12 měsíců připadlo nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních podnikatelů v Moravskoslezském kraji (84), dále pak v Karlovarském kraji (81) a v Ústeckém kraji (79). Naopak nejméně bankrotů na 10 tisíc aktivních podnikatelů bylo tradičně vyhlášeno v Praze (34), ve Zlínském kraji (41) a ve Středočeském kraji (43).

Nejvíce bankrotů je dlouhodobě ve stavebnictví

V únoru bylo nejvíce bylo nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví (122), v odvětví obchodu (84) a ve zpracovatelském průmyslu (63). Za posledních 12 měsíců bylo nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví (1 297), dále v obchodě (911) a ve zpracovatelském průmyslu (693). Nejnižší počet bankrotů na 10 tisíc podnikatelů vykázalo jako obvykle odvětví zdravotní a sociální péče (2), výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla (3) a vzdělávání (7). Pořadí odvětví s nejvyšší mírou bankrotů se v čase příliš nemění.

Bankrotem jsou podnikatelé nejvíce ohroženi v odvětví dopravy a skladování, ve kterém za posledních 12 měsíců připadlo na 10 tisíc aktivních subjektů 74 bankrotů. Ve stavebnictví připadlo na 10 tisíc subjektů 50 bankrotů.

Graf: Vývoj počtu návrhů na bankrot a bankrotů fyzických osob podnikatelů (zdroj: CRIF)

Graf: Bankroty fyzických osob podnikatelů za 12 měsíců (březen až únor) (zdroj: CRIF)