CRIF: Ukrajinci jsou aktuálně nejčastějšími zahraničními majiteli firem v Česku, přeskočili Rusy
Občané Ukrajiny jsou nejvíce zastoupenými zahraničními vlastníky českých firem. Na první příčce předstihli Rusy, kteří žebříček vedli ještě na jaře 2021. Ukrajinci aktuálně vlastní padesátiprocentní nebo vyšší podíl v celkem 12 538 společnostech, které dohromady zaměstnávají odhadem 26 tisíc zaměstnanců. Počet firem vlastněných občany Ruska se za posledních 10 měsíců propadl o více než dva tisíce. V současnosti jich je 11 150 a zaměstnávají odhadem 16,5 tisíce lidí. Ukrajinci vlastní spíše menší společnosti, Rusové naopak ty s vyšším obratem. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz.
Podle dat získaných z Evidence skutečných majitelů se počet společností s ruskými majiteli za posledních 10 měsíců snížil o 2 187 firem, což je poměrně překvapivé, protože do jara loňského roku byl jejich počet poměrně stabilní. Nejvíce společností s ruskými majiteli bylo v Česku zaregistrováno v roce 2015, a to 13 818. Loni v dubnu to potom bylo 13 337 firem. Zatímco loni na jaře byli Rusové ještě nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem, v současnosti jim patří až třetí místo. Druhými nejčastějšími zahraničními majiteli českých firem jsou firmy občanů ze Slovenska, kterých je 12 454.
„Současný výrazný pokles počtu společností s ruskými vlastníky může být zapříčiněn mimo jiné zhoršujícími se vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací zejména v období po kauze Vrbětice. Na základě událostí posledních dní lze přitom předpokládat, že podíl společností s ruskými vlastníky bude v tomto roce dále klesat,“ říká Jan Cikler, hlavní analytik aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje ucelené datové přehledy o finančním zdraví českých, slovenských a dalších zahraničních firem.
Obrat firem s ukrajinskými vlastníky dosahuje 46 miliard, u firem s ruskými majiteli 34 miliard
Celkové tržby firem s ukrajinskými vlastníky dosahují částky odhadem 46 miliard korun. Tržby firem s ruskými majiteli potom necelých 34 miliard korun. Mezi firmami z obou zemí se ale najde mnoho takových, které nevykazují žádný obrat. Zhruba 7 900 společností s ruskými majiteli a 8 tisíc firem s těmi ukrajinskými nemá uvedenou kategorii obratu.
Základní kapitál firem s ruskými vlastníky dosahuje 8 miliard korun, u ukrajinských majitelů to jsou 2,5 miliardy
Mezi firmami v kategorii obratu nad 1 miliardu korun nenalezneme žádnou firmu většinově vlastněnou Ukrajinci. Tito vlastníci jsou dominantnější v menších společnostech. Naopak těch s ruskými majiteli má obrat nad 1 miliardu hned šest. Největší společností je kunovický výrobce letadel a jejich motorů Aircraft Industries, jehož obrat přesahuje 1,5 miliardy korun a který zaměstnává více než tisíc lidí. Podle počtu zaměstnanců je druhou největší firmou společnost na výrobu potrubních armatur MSA, a.s. s více než 250 zaměstnanci a obratem přes 1 miliardu korun. Následuje společnost na výrobu a zpracování drahých kovů SAFINA, a.s., která zaměstnává více než 200 zaměstnanců a její obrat také přesahuje 1,5 miliardy korun. Obrat nad 1 miliardu mají i společnosti SmartResearch s.r.o., TeleConnect CZ s.r.o. a IPVOIP, které však zaměstnávají podle dostupných údajů nanejvýše pět pracovníků.
Nejvíce ruských i ukrajinských firem podniká v oblasti nemovitostí
Třetina (34 %) firem s ruskými majiteli podniká v nemovitostech, zejména v pronájmu a správě vlastních nebo pronajatých nemovitostí. Dalších 30 % podniká ve velkoobchodu, 5 % potom v maloobchodu a 3 % ve stavebnictví.
I u firem s ukrajinskými majiteli tvoří největší část firmy podnikající v oblasti nemovitostí, a to celkem 20 %. Vysoký podíl firem vlastněných Ukrajinci podniká ve stavebnictví, konkrétně je jich přes 17 %. Stejný podíl, tedy 17 %, působí i ve velkoobchodu. Pouze 3 % firem se věnuje činnostem v maloobchodu.
Ukrajinci jsou největší menšinou v ČR, trvalý pobyt jich zde má 150 tisíc, Rusů je čtyřikrát méně
Nejvyšší podíl osob se státním občanstvím v České republice mají Ukrajinci. Podle dat Českého statistického úřadu se počet občanů Ukrajiny s trvalým pobytem v České republice v uplynulých letech zvyšoval. Při sčítání lidu v roce 2001 bylo k trvalému pobytu přihlášeno více než 20 tisíc občanů Ukrajiny, v roce 2011 to bylo přes 116 tisíc lidí a při nedávném sčítání v roce 2021 se jejich počet vyšplhal na více než 150 tisíc.
Počet občanů Ruské federace s trvalým pobytem v Česku také nadále stoupá. Při sčítání v roce 2001 jich bylo necelých 8 tisíc, o deset let později přes 31 tisíc a v minulém roce více než 35 tisíc. Rusové jsou tak v Česku čtvrtou nejpočetnější skupinou cizinců. Před občany Ruska jsou podle posledního sčítání na druhém místě Slováci (95 tisíc) a na třetím občané Vietnamu (54 tisíc).
Tabulka 1: Srovnání společností s ruskými a ukrajinskými vlastníky dle hlavních kategorií
Zdroj: CRIF
Tabulka 2: Největší společnosti s ruskými či ukrajinskými vlastníky z pohledu počtu zaměstnanců
Zdroj: CRIF
Tabulka 3: Největší společnosti s ruskými či ukrajinskými vlastníky z pohledu obratu
Zdroj: CRIF