CRIF: V prvním pololetí přerušilo svoji živnost 56 tisíc podnikatelů, nejvíce od roku 2017

2. 7. 2021 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

V prvním pololetí letošního roku začalo podnikat 31 tisíc lidí, 18 tisíc jich s podnikáním přestalo a 56 tisíc jich své podnikání ukončilo. Zatímco počet nových podnikatelů byl podobný jako v prvním pololetí roku 2020 a počet lidí s ukončenou živností se meziročně snížil o necelé 3 tisíce, počet podnikatelů s přerušenou živností se naopak o 7 tisíc zvýšil a byl tak nejvyšší od roku 2017, kdy svoji živnost patrně v důsledku druhé vlny elektronické evidence tržeb přerušilo 59 tisíc lidí. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF a dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Pololetní čísla o počtu nových podnikatelů můžeme číst několika způsoby. Na jedné straně je pozitivním jevem, že počet nových podnikatelů je oproti minulému roku mírně vyšší a že se opět snížil počet lidí, kteří s podnikáním skončili. Výrazný růst přerušených živností však na druhé straně ukazuje, že řada podnikatelů se dosud nedokázala vypořádat s dlouhým obdobím, během kterého museli omezit nebo zcela uzavřít své provozy, a tak není jisté, zda v nejbližší době své podnikání úplně neukončí.“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V prvním pololetí přerušilo nebo ukončilo živnost 7 % aktivních podnikatelů

Z více než 2 milionů podnikatelů v České republice jich je aktivních přibližně 1 milion. V prvním pololetí letošního roku tak ukončilo svoji činnost 1,7 % aktivních podnikatelů a dalších 5,3 % svoji živnost přerušilo. Nejhůře na tom z tohoto pohledu byl Karlovarský kraj a Ústecký kraj, kde svoji činnost ukončilo nebo přerušilo 8,6 % podnikatelů. Nejlépe naopak Olomoucký kraj, kde šlo pouze o 5,7 % podnikatelů, a Pardubický kraj, kde to bylo 6,1 % podnikatelů.

Počet podnikatelů se zvýšil o 13 tisíc, nejvíce za posledních pět let

Díky tomu, že během prvního pololetí pokračoval postupný pokles počtu lidí, kteří svoji živnost ukončili, a zároveň se mírně zvýšil počet nových podnikatelů, došlo po několika letech k výraznějšímu zvýšení počtu podnikatelů. Jejich počet se během prvního pololetí zvýšil o 13 tisíc, což je nejvyšší nárůst za posledních pět let. „Ve chvíli, kdy současně roste počet přerušených živností, je však potřeba tento údaj brát s jistou rezervou. Pokud se totiž lidé rozhodnou se svým podnikáním přestat, volí v posledních letech častěji právě přerušení své živnosti namísto jejího trvalého zrušení. Nechávají si tak určitý prostor pro snazší obnovu svého podnikatelského oprávnění,“ upozorňuje Věra Kameníčková.

Nízký počet ukončených živností má vliv také na další ukazatel, kterým je počet nových podnikatelů připadajících na každých 10 končících. V prvním pololetí letošního roku to bylo 17 nových podnikatelů, zatímco před rokem 15 a v prvním pololetí roku 2017 dokonce pouze 12 nových podnikatelů na 10 končících.

V prvním pololetí letošního roku připadalo nejvíce nových podnikatelů na 10 končících v Praze a ve Středočeském kraji (shodně 20), nejméně naopak v Karlovarském kraji (9) a v Libereckém kraji (11).

Graf 1: Počet nových podnikatelů v prvním pololetí (2017-2021)

Zdroj: Živnostenský rejstřík, výpočty CRIF

Graf 2: Počet podnikatelů s ukončenou živností v prvním pololetí (2017-2021)

Zdroj: Živnostenský rejstřík, výpočty CRIF

Graf 3: Počet podnikatelů s ukončenou živností v prvním pololetí (2017-2021)

Zdroj: Živnostenský rejstřík, výpočty CRIF

Graf 4: Čistý přírůstek počtu podnikatelů v prvním pololetí (2017-2021)

Zdroj: Živnostenský rejstřík, výpočty CRIF